Където българин звучи гордо
Неколкократно съм посещавал Барселона, любувал съм се на „Саграда Фамилия“ и на готическия квартал, но сравнително късно посетих най-ярката българска следа в каталунската столица. Отправям се към стадиона на „Барселона“. „Ноу Камп“ е мястото, където през годините са играли някои от легендите на най-великата игра като Йохан Кройф, Диего Марадона, Роналдо, Роналдиньо и Лионел Меси. Самото съоръжение е част от туристическите турове на град Барселона и посетителите му могат да разгледат клубния музей, където са събрани близо 90 трофея от вътрешната и международна сцена. Препускам покрай тях, без да им отделям много време, защото имам една единствена цел – мястото, с което всеки българин може да се гордее – витрината на Христо Стоичков.
Камата е част от великото трио на ЦСКА от края на 80-те години, включващо още Любослав Пенев и Емил Костадинов, което се възползва от политическите промени в страната след 10 ноември 1989 година и има възможност да заиграе за големи европейски отбори. „Армейците“ достигат до полуфинал в турнира за Купата на носители на национални купи през 1989 година, а техен съперник там е именно „Барселона“. Каталунците печелят с 4:2 у дома и 2:1 в София, като всички попадения в тяхната мрежа са дело на Христо Стоичков. Това, добавено към спечеления от българина приз за най-добър голмайстор на Европа за 1990 година, убеждава Йохан Кройф да направи всичко възможно, за да го привлече. Още в първите си стъпки със синьо-червения екип Камата показва, както своите футболни качества, така и чепатия си характер, след като настъпва съдията Илдефонсо Аспитарте по време на финала за Суперкупата на Испания срещу Реал Мадрид. Идентифицирайки се с борбата за независимост на Каталуния, той става любимец на феновете, а успехите му през следващите години го превръщат в звезда от световна величина.
Статистиката говори сама за себе си – 109 гола в 207 шампионатни мача за 5 сезона. В тях Барселона печели 4 титли и 2 Суперкупи на Испания, като заради прекрасния футбол, който демонстрира, журналистите наричат тази формация на каталунците „Дрийм тийм“. Безспорният връх на Стоичков и съотборниците му е спечелването на Купата на европейските шампиони през 1992 година след победа с 1:0 след продължения срещу италианския Сампдория. На „Уембли“ Камата се превръща в първия и засега единствен българин, триумфирал с най-престижното отличие в клубния футбол на Стария континент. Най-ценният от българска гледна точка експонат в неговия кът на музея на „Барселона“ обаче е „Златната топка“ за най-добър футболист в Европа за 1994 година. Стоичков изпреварва италианците Роберто Баджо и Паоло Малдини в анкетата на „Франс футбол“, а решаващо за успеха му е четвъртото място на българския национален отбор на Мондиал’94 в САЩ.
След кратък престой в италианския Парма, Камата се завръща в Барселона, където ще запише още сезон и половина, в който ще триумфира с Купата на носителите на национални купи и Суперкупата на Европа през 1997 година. Именно „Ноу Камп“ е и мястото, където легендата на ЦСКА и българския футбол провежда своя бенефис на 29 май 2004 година, с което за пореден път Каталуния показва своето уважение към най-познатия ни сънародник зад граница.
Къде се намира
Едва ли има местен човек в Барселона, който да не знае къде се намира стадион „Ноу Камп“. Най-лесно може да го достигнете, като слезете на една от двете спирки на Линия 3 на метрото – „Palau Reial“ или „Les Corts“.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.